OpenANC : List View

Map View

Districts

ANC1A (Columbia Heights North - Park View)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
1A01 Layla Bonnot 519 Layla Bonnot (501 votes), Write-ins combined (18 votes)
1A02 Teresa A. Edmondson Dieter Lehmann Morales 797 Dieter Lehmann Morales (761 votes), Write-ins combined (36 votes)
1A03 Zach Rybarczyk 616 Zach Rybarczyk (598 votes), Write-ins combined (18 votes)
1A04 Matthew Goldschmidt Chris Hall 705 Chris Hall (670 votes), Write-ins combined (35 votes)
1A05 Christine Miller 631 Christine Miller (605 votes), Write-ins combined (26 votes)
1A06 Angelica Castañon Judson Wood 815 Judson Wood (790 votes), Write-ins combined (25 votes)
1A07 (vacant) Mukta Ghorpadey 840 Mukta Ghorpadey (804 votes), Write-ins combined (36 votes)
1A08 Kent C. Boese 1,121 Kent C. Boese (1,087 votes), Write-ins combined (34 votes)
1A09 Michael Wray 939 Michael Wray (908 votes), Write-ins combined (31 votes)
1A10 Rashida Brown 934 Rashida Brown (894 votes), Write-ins combined (40 votes)
1A11 Dotti Love Wade 607 Dotti Love Wade (575 votes), Write-ins combined (32 votes)
1A12 Jason Clock 144 Write-ins combined (144 votes)

ANC1B (U Street - Columbia Heights South)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
1B01 Anita Norman Larry Handerhan 919 Larry Handerhan (880 votes), Write-ins combined (39 votes)
1B02 Dan Orlaskey 1,125 Dan Orlaskey (1,081 votes), Write-ins combined (44 votes)
1B03 Sedrick Muhammad Muhsin Boe Umar 611 Muhsin Boe Umar (585 votes), Write-ins combined (26 votes)
1B04 Deborah Thomas 1,068 Deborah Thomas (552 votes), Karen Gaal (506 votes), Write-ins combined (10 votes)
1B05 (vacant) Victoria Sanchez 956 Victoria Sanchez (730 votes), Alan Kensek, Jr. (213 votes), Write-ins combined (13 votes)
1B06 (vacant) Judy Floy 738 Judy Floy (698 votes), Write-ins combined (40 votes)
1B07 Marcia Shia Max Ewart 537 Max Ewart (507 votes), Write-ins combined (30 votes)
1B08 Joshua Ryan Mater Eric Behna 852 Eric Behna (511 votes), Joshua Ryan Mater (312 votes), Write-ins combined (29 votes)
1B09 James A. Turner 837 James A. Turner (782 votes), Write-ins combined (55 votes)
1B10 Danny Delaney 181 Danny Delaney (180 votes), Write-ins combined (1 votes)
1B11 Robb Hudson 660 Robb Hudson (642 votes), Write-ins combined (18 votes)
1B12 Dan Winston Sabel Harris 1,278 Sabel Harris (749 votes), Michael "Mike" Singer (381 votes), Dan Wittels (132 votes), Write-ins combined (16 votes)

ANC1C (Adams Morgan)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
1C01 Amir Irani 1,027 Amir Irani (990 votes), Write-ins combined (37 votes)
1C02 (vacant) Celeste Carano 1,004 Celeste Carano (962 votes), Write-ins combined (42 votes)
1C03 Ted Guthrie Peter Wood 1,018 Peter Wood (522 votes), Ted Guthrie (250 votes), Elias Benda (235 votes), Write-ins combined (11 votes)
1C04 John V. Zottoli Meghan Faulkner 1,070 Meghan Faulkner (757 votes), John V. Zottoli (303 votes), Write-ins combined (10 votes)
1C05 Damiana Dendy Zack Gold 868 Zack Gold (836 votes), Write-ins combined (32 votes)
1C06 (vacant) Benjamin Hart Butz 996 Benjamin Hart Butz (970 votes), Write-ins combined (26 votes)
1C07 Japer Bowles 988 Japer Bowles (920 votes), Write-ins combined (68 votes)
1C08 Chris Jackson Fiona Clem 944 Fiona Clem (697 votes), Chris Jackson (239 votes), Write-ins combined (8 votes)

ANC1D (Mount Pleasant)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
1D01 Jon Stewart Jason Hamacher 864 Jason Hamacher (808 votes), Write-ins combined (56 votes)
1D02 Robin Sandenburgh 486 Robin Sandenburgh (469 votes), Write-ins combined (17 votes)
1D03 Jack McKay 1,054 Jack McKay (980 votes), Write-ins combined (74 votes)
1D04 Yasmin Romero-Latin Matthew Brandeburg 657 Matthew Brandeburg (624 votes), Write-ins combined (33 votes)
1D05 Chelsea A. Allinger 905 Chelsea A. Allinger (864 votes), Write-ins combined (41 votes)

ANC2A (Foggy Bottom - West End)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
2A01 Patrick Kennedy Yannik Omictin (write-in) 33 Write-ins combined (33 votes)
2A02 Nicole Goldin Joel Causey 569 Joel Causey (542 votes), Write-ins combined (27 votes)
2A03 Trupti "Trip" J. Patel 554 Trupti "Trip" J. Patel (291 votes), John P. George (258 votes), Write-ins combined (5 votes)
2A04 William Kennedy Smith Donna Barbisch (write-in) 221 Write-ins combined (221 votes)
2A05 Evelyn Hudson 51 Write-ins combined (51 votes)
2A06 Jeri Epstein 482 Jeri Epstein (467 votes), Write-ins combined (15 votes)
2A07 Detrick Campbell Adam Friend (write-in) 27 Write-ins combined (27 votes)
2A08 James Harnett 13 Write-ins combined (13 votes)

ANC2B (Dupont Circle)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
2B01 Matthew H. Sampson Meg Roggensack 817 Meg Roggensack (424 votes), Matthew H. Sampson (383 votes), Write-ins combined (10 votes)
2B02 Daniel Warwick 582 Daniel Warwick (542 votes), Write-ins combined (40 votes)
2B03 (vacant) Robin Linnett Nunn 801 Robin Linnett Nunn (574 votes), Yousef Bashir (222 votes), Write-ins combined (5 votes)
2B04 Aaron Landry Moshe 'Mo' Pasternak 1,034 Moshe 'Mo' Pasternak (561 votes), Diane C. Quinn (462 votes), Write-ins combined (11 votes)
2B05 Randy D. Downs William Herbig 719 William Herbig (693 votes), Write-ins combined (26 votes)
2B06 Mike Silverstein 771 Mike Silverstein (575 votes), Cameron Powell (185 votes), Write-ins combined (11 votes)
2B07 Kari Cunningham Michael Scott McKernan 729 Michael Scott McKernan (688 votes), Write-ins combined (41 votes)
2B08 Beverly Schwartz Matthew Holden 850 Matthew Holden (826 votes), Write-ins combined (24 votes)
2B09 Ed Hanlon Kyle Mulhall 1,207 Kyle Mulhall (777 votes), Ed Hanlon (424 votes), Write-ins combined (6 votes)

ANC2C (Downtown - Penn Quarter)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
2C01 Michael D. Shankle 714 Michael D. Shankle (691 votes), Write-ins combined (23 votes)
2C02 Jamaal T. Burton Elizabeth Miske 631 Elizabeth Miske (504 votes), Will Mascaro (115 votes), Write-ins combined (12 votes)
2C03 Kevin Wilsey Gigi Nelson 556 Gigi Nelson (531 votes), Write-ins combined (25 votes)

ANC2D (Sheridan-Kalorama)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
2D01 David R. Bender Ashley Warren 588 Ashley Warren (395 votes), Thomas McDonough (175 votes), Write-ins combined (18 votes)
2D02 Jeff Nestler Hannah Untereiner (write-in) 166 Write-ins combined (166 votes)

ANC2E (Georgetown - Burleith)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
2E01 Kishan Putta 642 Kishan Putta (605 votes), Write-ins combined (37 votes)
2E02 Joe Gibbons Jenny Mitchell 546 Jenny Mitchell (276 votes), Christopher "Topher" Mathews (262 votes), Write-ins combined (8 votes)
2E03 Rick Murphy 520 Rick Murphy (495 votes), Write-ins combined (25 votes)
2E04 Anna Landre 6 Anna Landre (6 votes), Write-ins combined (0 votes)
2E05 Lisa Palmer 432 Lisa Palmer (413 votes), Write-ins combined (19 votes)
2E06 Gwendolyn Lohse 743 Gwendolyn Lohse (617 votes), Matthew O'Donnell (117 votes), Write-ins combined (9 votes)
2E07 Elizabeth H. Miller 761 Elizabeth H. Miller (744 votes), Write-ins combined (17 votes)
2E08 Matias Burdman 13 Write-ins combined (13 votes)

ANC2F (Logan Circle)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
2F01 Jason Forman Brian Romanowski 814 Brian Romanowski (788 votes), Write-ins combined (26 votes)
2F02 John Guggenmos 731 John Guggenmos (713 votes), Write-ins combined (18 votes)
2F03 John Bottino Michelle Yan 861 Michelle Yan (834 votes), Write-ins combined (27 votes)
2F04 John Fanning 862 John Fanning (842 votes), Write-ins combined (20 votes)
2F05 Madeleine G. Stirling Sherene Joseph 627 Sherene Joseph (515 votes), Ron Rubin (103 votes), Write-ins combined (9 votes)
2F06 Ian D. Simon 909 Ian D. Simon (876 votes), Write-ins combined (33 votes)
2F07 Kevin J. Sylvester Rehana Mohammed 719 Rehana Mohammed (456 votes), Kevin J. Sylvester (256 votes), Write-ins combined (7 votes)
2F08 Janice Ferebee Alexandra Bailey 545 Alexandra Bailey (304 votes), Janice Ferebee (236 votes), Write-ins combined (5 votes)

ANC3B (Glover Park - Cathedral Heights)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
3B01 Ann Lane Mladinov 766 Ann Lane Mladinov (733 votes), Write-ins combined (33 votes)
3B02 Jackie Blumenthal 715 Jackie Blumenthal (685 votes), Write-ins combined (30 votes)
3B03 Melissa Lane 785 Melissa Lane (755 votes), Write-ins combined (30 votes)
3B04 Mary C. Young Elizabeth Elson 934 Elizabeth Elson (875 votes), Write-ins combined (59 votes)
3B05 Brian G. Turmail 813 Brian G. Turmail (785 votes), Write-ins combined (28 votes)

ANC3C (Cleveland - Woodley)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
3C01 Lee Brian Reba 801 Lee Brian Reba (755 votes), Write-ins combined (46 votes)
3C02 Jason Fink 1,007 Jason Fink (963 votes), Write-ins combined (44 votes)
3C03 Jimmy Dubois Janell Marie Pagats 878 Janell Marie Pagats (847 votes), Write-ins combined (31 votes)
3C04 Beau Finley 842 Beau Finley (818 votes), Write-ins combined (24 votes)
3C05 (vacant) Sauleh A. Siddiqui 1,201 Sauleh A. Siddiqui (577 votes), Trish Berman (533 votes), Meena Aladdin (85 votes), Write-ins combined (6 votes)
3C06 Angela Bradbery Adam M. Hoyt 887 Adam M. Hoyt (867 votes), Write-ins combined (20 votes)
3C07 Maureen Kinlan Boucher 684 Maureen Kinlan Boucher (656 votes), Write-ins combined (28 votes)
3C08 Victoria "Vicki" Gersten 819 Victoria "Vicki" Gersten (527 votes), Stephanie M. Zobay (280 votes), Write-ins combined (12 votes)
3C09 Nancy J. MacWood 834 Nancy J. MacWood (782 votes), Write-ins combined (52 votes)

ANC3D (West Corner - Palisades)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
3D01 Chuck Elkins 951 Chuck Elkins (615 votes), Caroline Jane Croft (332 votes), Write-ins combined (4 votes)
3D02 Troy Kravitz Elizabeth R. Pemmerl 564 Elizabeth R. Pemmerl (424 votes), Toni A. Ghazi (135 votes), Write-ins combined (5 votes)
3D03 Paige Ela 694 Paige Ela (648 votes), Write-ins combined (46 votes)
3D04 Michael Sriqui 859 Michael Sriqui (817 votes), Write-ins combined (42 votes)
3D05 Alan Karnofsky Katharine Nanavatty 825 Katharine Nanavatty (796 votes), Write-ins combined (29 votes)
3D06 Virginia Gorsevski Jason Rao 546 Jason Rao (511 votes), Write-ins combined (35 votes)
3D07 Taylor Berlin Christian Damiana 21 Christian Damiana (21 votes), Write-ins combined (0 votes)
3D08 Christine Warnke Benjamin Bergmann 726 Benjamin Bergmann (500 votes), Doreen Moses (217 votes), Write-ins combined (9 votes)
3D09 J.P. Szymkowicz 692 J.P. Szymkowicz (654 votes), Write-ins combined (38 votes)
3D10 Jeremy Del Moral 206 Jeremy Del Moral (194 votes), Write-ins combined (12 votes)

ANC3E (AU Park - Tenleytown - Friendship Heights)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
3E01 (vacant) Matthew Cohen 880 Matthew Cohen (835 votes), Write-ins combined (45 votes)
3E02 Amy B. Hall 935 Amy B. Hall (890 votes), Write-ins combined (45 votes)
3E03 Jonathan Bender 945 Jonathan Bender (887 votes), Write-ins combined (58 votes)
3E04 Tom Quinn 926 Tom Quinn (853 votes), Write-ins combined (73 votes)
3E05 Jonathan McHugh 625 Jonathan McHugh (581 votes), Write-ins combined (44 votes)

ANC3F (Forest Hills)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
3F01 David Cristeal 727 David Cristeal (704 votes), Write-ins combined (23 votes)
3F02 Carolinn A Kuebler Alexandria Appah 798 Alexandria Appah (786 votes), Write-ins combined (12 votes)
3F03 Naomi Rutenberg Dipali ("Dipa") Mehta 918 Dipali ("Dipa") Mehta (887 votes), Write-ins combined (31 votes)
3F04 Leah Frelinghuysen Stanley Wall 792 Stanley Wall (758 votes), Write-ins combined (34 votes)
3F05 Andrea Molod Claudette David 853 Claudette David (636 votes), Ryan Keefe (203 votes), Write-ins combined (14 votes)
3F06 Monika Nemeth 898 Monika Nemeth (866 votes), Write-ins combined (32 votes)
3F07 (vacant) Matt Buechner 906 Matt Buechner (854 votes), Write-ins combined (52 votes)

ANC3G (Chevy Chase North)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
3G01 Abraham Clayman Lisa R. Gore 961 Lisa R. Gore (641 votes), Lucinda A. Wade (293 votes), Write-ins combined (27 votes)
3G02 Chanda Tuck Garfield John K. Higgins 880 John K. Higgins (833 votes), Write-ins combined (47 votes)
3G03 Randy Speck 1,009 Randy Speck (976 votes), Write-ins combined (33 votes)
3G04 Rebecca Maydak Michael Zeldin 1,261 Michael Zeldin (667 votes), Stacy E. Beck (589 votes), Write-ins combined (5 votes)
3G05 Jerry Malitz Connie K.N. Chang 1,006 Connie K.N. Chang (957 votes), Write-ins combined (49 votes)
3G06 Dan Bradfield Peter Gosselin (write-in) 350 Write-ins combined (350 votes)
3G07 Chris Fromboluti 775 Chris Fromboluti (754 votes), Write-ins combined (21 votes)

ANC4A (North Corner - 16th Street Corridor)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
4A01 Phyllis Caudle Green 1,068 Phyllis Caudle Green (799 votes), Katie A. Snyder (251 votes), Write-ins combined (18 votes)
4A02 Stacey Lincoln 1,312 Stacey Lincoln (884 votes), Merrit P. Drucker (416 votes), Write-ins combined (12 votes)
4A03 Stephen A. "Steve" Whatley 804 Stephen A. "Steve" Whatley (770 votes), Write-ins combined (34 votes)
4A04 Patience R. Singleton 977 Patience R. Singleton (715 votes), Jes'Terieuz "JT" Howard (257 votes), Write-ins combined (5 votes)
4A05 (vacant) Carolyn C. Steptoe 588 Carolyn C. Steptoe (562 votes), Write-ins combined (26 votes)
4A06 Candace Tiana Nelson 570 Candace Tiana Nelson (558 votes), Write-ins combined (12 votes)
4A07 Marlene Moss 726 Marlene Moss (701 votes), Write-ins combined (25 votes)
4A08 Gale B. Black Pavan Ishwar Khoobchandani 1,104 Pavan Ishwar Khoobchandani (1,074 votes), Write-ins combined (30 votes)

ANC4B (Manor Park - Riggs Park - Takoma)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
4B01 Evan Yeats 1,174 Evan Yeats (1,137 votes), Write-ins combined (37 votes)
4B02 Erin Palmer 987 Erin Palmer (970 votes), Write-ins combined (17 votes)
4B03 Scot Knickerbocker Jocelynn 'JJ' Johnson 1,057 Jocelynn 'JJ' Johnson (562 votes), Laurence B Minor II (467 votes), Write-ins combined (28 votes)
4B04 Brenda Parks Brenda Dawson Parks 1,105 Brenda Dawson Parks (1,061 votes), Write-ins combined (44 votes)
4B05 Perry Redd Joseph P. Brennan III 784 Joseph P. Brennan III (499 votes), I-Ra A. Abubaker (273 votes), Write-ins combined (12 votes)
4B06 Tiffani Nichole Johnson 1,169 Tiffani Nichole Johnson (1,140 votes), Write-ins combined (29 votes)
4B07 Geoff Bromaghim 1,300 Geoff Bromaghim (1,242 votes), Write-ins combined (58 votes)
4B08 Alison Brooks 1,091 Alison Brooks (1,058 votes), Write-ins combined (33 votes)
4B09 La Roya A. Huff 1,400 La Roya A. Huff (883 votes), Tischa Cockrell (512 votes), Write-ins combined (5 votes)

ANC4C (16th Street Heights - Petworth South)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
4C01 Charlotte Nugent Vanessa Rubio 843 Vanessa Rubio (524 votes), Taalib-Din Uqdah (306 votes), Write-ins combined (13 votes)
4C02 Maria Barry 1,115 Maria Barry (733 votes), Bobby Curtis King II (367 votes), Write-ins combined (15 votes)
4C03 Ulysses E. Campbell 898 Ulysses E. Campbell (488 votes), Cecelia Waldeck (391 votes), Write-ins combined (19 votes)
4C04 Nora Simon Yvette D. Marbury-Long 561 Yvette D. Marbury-Long (352 votes), Steve Donahoe (128 votes), Jeremy Foster (74 votes), Write-ins combined (7 votes)
4C05 Debbie Matties Audrey Anderson Duckett 699 Audrey Anderson Duckett (677 votes), Write-ins combined (22 votes)
4C06 Bennett Hilley Namatie Sia Mansaray 1,139 Namatie Sia Mansaray (735 votes), Mike Whelan (393 votes), Write-ins combined (11 votes)
4C07 Kim Varzi Paul Johnson 1,067 Paul Johnson (704 votes), Jacob Mason (341 votes), Write-ins combined (22 votes)
4C08 Leah Anderson Clara Haskell Botstein 1,064 Clara Haskell Botstein (581 votes), Charles Andrew Sinks (444 votes), Write-ins combined (39 votes)
4C09 (vacant) Alan Wehler 851 Alan Wehler (808 votes), Write-ins combined (43 votes)
4C10 Jonah Goodman 1,105 Jonah Goodman (560 votes), Monica P. Blair (524 votes), Write-ins combined (21 votes)

ANC4D (Petworth North)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
4D01 Peter Tabor Erik Lindsjo 681 Erik Lindsjo (649 votes), Write-ins combined (32 votes)
4D02 Renée L. Bowser 996 Renée L. Bowser (761 votes), Misha G. Cornelius (228 votes), Write-ins combined (7 votes)
4D03 Aaron Polkey Aryan Rodriguez Bocquet 1,012 Aryan Rodriguez Bocquet (985 votes), Write-ins combined (27 votes)
4D04 Jamie Barden Zachary Israel 927 Zachary Israel (660 votes), Chrysanthe "CC" Courniotes (254 votes), Write-ins combined (13 votes)
4D05 Krystal Branton Eric Smith (write-in) 186 Write-ins combined (186 votes)
4D06 Jonathan Nobil 880 Jonathan Nobil (849 votes), Write-ins combined (31 votes)

ANC5A (Fort Totten - Michigan Park)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
5A01 Frank Wilds Damion McDuffie, Sr. 1,173 Damion McDuffie, Sr. (1,130 votes), Write-ins combined (43 votes)
5A02 Grace J. Lewis Charles T. Lockett 1,023 Charles T. Lockett (982 votes), Write-ins combined (41 votes)
5A03 Emily Singer Lucio 1,057 Emily Singer Lucio (1,015 votes), Write-ins combined (42 votes)
5A04 (vacant) 3 Write-ins combined (3 votes)
5A05 Ronnie Edwards 420 Ronnie Edwards (409 votes), Write-ins combined (11 votes)
5A06 Claudia Barragan Derrick O. Holloway, Sr. 781 Derrick O. Holloway, Sr. (744 votes), Write-ins combined (37 votes)
5A07 Sandi Washington 563 Sandi Washington (315 votes), April Brown (245 votes), Write-ins combined (3 votes)
5A08 Gordon-Andrew Fletcher 1,399 Gordon-Andrew Fletcher (1,127 votes), Nestride Yumga (253 votes), Write-ins combined (19 votes)

ANC5B (Brookland)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
5B01 Gayle Carley 1,342 Gayle Carley (1,056 votes), Steven Reaves Couper (275 votes), Write-ins combined (11 votes)
5B02 Ursula Higgins 1,127 Ursula Higgins (1,060 votes), Write-ins combined (67 votes)
5B03 Henri Makembe Sukhprita "Prita" Piekara 994 Sukhprita "Prita" Piekara (940 votes), Write-ins combined (54 votes)
5B04 Ra Amin 1,212 Ra Amin (1,162 votes), Write-ins combined (50 votes)
5B05 John J. Feeley, Jr. Colleen Costello 1,205 Colleen Costello (604 votes), John J. Feeley, Jr. (568 votes), Write-ins combined (33 votes)

ANC5C (Gateway)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
5C01 Gail Brevard 1,112 Gail Brevard (623 votes), Michael Triebwasser (474 votes), Write-ins combined (15 votes)
5C02 Lauren Rogers 918 Lauren Rogers (507 votes), Ashlee Gates Mercer (397 votes), Write-ins combined (14 votes)
5C03 Pierre Hines 1,523 Pierre Hines (1,467 votes), Write-ins combined (56 votes)
5C04 Jacqueline Manning 924 Jacqueline Manning (889 votes), Write-ins combined (35 votes)
5C05 Darlene Oliver 1,109 Darlene Oliver (461 votes), Raymond Chandler (351 votes), Justin R. Riordan (276 votes), Write-ins combined (21 votes)
5C06 Kirsten Williams Harry L. Thomas III 854 Harry L. Thomas III (432 votes), Thaddeus James (354 votes), Write-ins combined (68 votes)
5C07 Jeremiah Montague Jr. 991 Jeremiah Montague Jr. (954 votes), Write-ins combined (37 votes)

ANC5D (Starburst)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
5D01 Ryan Linehan Sebrena L. Rhodes 890 Sebrena L. Rhodes (851 votes), Write-ins combined (39 votes)
5D02 Keisha L. Shropshire Salvador Sauceda-Guzman 815 Salvador Sauceda-Guzman (772 votes), Write-ins combined (43 votes)
5D03 Steven C. Motley Sr Latoya Moore 1,006 Latoya Moore (484 votes), Sean Barry (325 votes), James Butler (188 votes), Write-ins combined (9 votes)
5D04 Bernice S Blacknell 634 Bernice S Blacknell (616 votes), Write-ins combined (18 votes)
5D05 Sydelle Moore 838 Sydelle Moore (432 votes), Kathy Henderson (396 votes), Write-ins combined (10 votes)
5D06 (vacant) Zachary Hoffman 1,219 Zachary Hoffman (557 votes), Marina Budimir (397 votes), Michael Lussier (233 votes), Write-ins combined (32 votes)
5D07 Clarence Lee Stephen Cobb 908 Stephen Cobb (860 votes), Write-ins combined (48 votes)

ANC5E (Edgewood - Truxton)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
5E01 Nick Cheolas Michael Braeuninger 1,060 Michael Braeuninger (581 votes), Chelsea Skinner (456 votes), Write-ins combined (23 votes)
5E02 Patricia Williams 632 Patricia Williams (614 votes), Write-ins combined (18 votes)
5E03 Cortney Segmen Denise L. Wright 1,759 Denise L. Wright (1,130 votes), Michael Kaercher (602 votes), Write-ins combined (27 votes)
5E04 Sylvia M. Pinkney 1,238 Sylvia M. Pinkney (970 votes), Mary L. Farmer-Allen (247 votes), Write-ins combined (21 votes)
5E05 Bradley Ashton Thomas 1,157 Bradley Ashton Thomas (1,116 votes), Write-ins combined (41 votes)
5E06 Karla M. Lewis 982 Karla M. Lewis (935 votes), Write-ins combined (47 votes)
5E07 Bertha G. Holliday 1,115 Bertha G. Holliday (752 votes), Sharon Burns (337 votes), Write-ins combined (26 votes)
5E08 Robert Vinson Brannum 873 Robert Vinson Brannum (825 votes), Write-ins combined (48 votes)
5E09 Dianne Barnes 1,055 Dianne Barnes (554 votes), Brandon Robert Watts (263 votes), Kirby Vining (225 votes), Write-ins combined (13 votes)
5E10 Nancy Darlene Jones Sally Hobaugh 1,270 Sally Hobaugh (636 votes), Nancy Darlene Jones (627 votes), Write-ins combined (7 votes)

ANC6A (Capitol Hill Northeast)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
6A01 Marie-Claire Brown Keya Chatterjee 1,292 Keya Chatterjee (703 votes), Marie-Claire Brown (570 votes), Write-ins combined (19 votes)
6A02 Phil Toomajian 935 Phil Toomajian (873 votes), Write-ins combined (62 votes)
6A03 Michael Soderman 998 Michael Soderman (947 votes), Write-ins combined (51 votes)
6A04 Amber Gove 1,285 Amber Gove (1,022 votes), Ali Gardezi (252 votes), Write-ins combined (11 votes)
6A05 Ruth Ann Hudson Laura Gentile 1,274 Laura Gentile (1,093 votes), Timothy W. Drake (166 votes), Write-ins combined (15 votes)
6A06 Stephanie Zimny Robb Dooling 1,281 Robb Dooling (621 votes), Kate Robinson (560 votes), H.J. Amons, Sr. (91 votes), Write-ins combined (9 votes)
6A07 Sondra Phillips-Gilbert 1,047 Sondra Phillips-Gilbert (648 votes), Daniel M. Lee (322 votes), Rico Dancy (64 votes), Write-ins combined (13 votes)
6A08 Brian Alcorn 1,084 Brian Alcorn (1,025 votes), Write-ins combined (59 votes)

ANC6B (Capitol Hill South)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
6B01 Jennifer E. Samolyk 739 Jennifer E. Samolyk (674 votes), Write-ins combined (65 votes)
6B02 Gerald Sroufe 945 Gerald Sroufe (893 votes), Write-ins combined (52 votes)
6B03 Brian Ready 1,091 Brian Ready (788 votes), Gerardo Mijares (283 votes), Write-ins combined (20 votes)
6B04 Kirsten Oldenburg 888 Kirsten Oldenburg (840 votes), Write-ins combined (48 votes)
6B05 Steven Holtzman 1,048 Steven Holtzman (1,028 votes), Write-ins combined (20 votes)
6B06 Corey Holman 1,227 Corey Holman (1,186 votes), Write-ins combined (41 votes)
6B07 Kelly Waud Edward Ryder (write-in) 301 Write-ins combined (301 votes)
6B08 Chander Jayaraman Peter Wright 1,061 Peter Wright (784 votes), Paul Blair (241 votes), Write-ins combined (36 votes)
6B09 (vacant) Alison Horn 1,358 Alison Horn (811 votes), R. André Speaks (528 votes), Write-ins combined (19 votes)
6B10 Kathryn Denise Rucker Krepp 1,088 Kathryn Denise Rucker Krepp (1,018 votes), Write-ins combined (70 votes)

ANC6C (Capitol Hill Northwest)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
6C01 Christine Healey 812 Christine Healey (776 votes), Write-ins combined (36 votes)
6C02 Karen Wirt 510 Karen Wirt (479 votes), Write-ins combined (31 votes)
6C03 Jay Adelstein 1,099 Jay Adelstein (1,048 votes), Write-ins combined (51 votes)
6C04 Mark Eckenwiler 1,219 Mark Eckenwiler (1,108 votes), Write-ins combined (111 votes)
6C05 Joel Kelty 1,430 Joel Kelty (1,354 votes), Write-ins combined (76 votes)
6C06 Drew Courtney 2,945 Drew Courtney (2,848 votes), Write-ins combined (97 votes)

ANC6D (Southwest - Navy Yard)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
6D01 Gail Fast Andrew Bossi (write-in) 425 Write-ins combined (425 votes)
6D02 Anna Forgie Jared Weiss (write-in) 611 Write-ins combined (611 votes)
6D03 Ronald R. Collins 823 Ronald R. Collins (780 votes), Write-ins combined (43 votes)
6D04 Andy Litsky 1,369 Andy Litsky (1,316 votes), Write-ins combined (53 votes)
6D05 Fredrica "Rikki" Kramer 1,232 Fredrica "Rikki" Kramer (1,178 votes), Write-ins combined (54 votes)
6D06 Rhonda N. Hamilton 1,046 Rhonda N. Hamilton (1,008 votes), Write-ins combined (38 votes)
6D07 Edward Daniels 3,116 Edward Daniels (2,053 votes), Eric S. Blaylock (985 votes), Write-ins combined (78 votes)

ANC6E (Greater Shaw)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
6E01 Alexander M. "Alex" Padro Michael Eichler 1,173 Michael Eichler (1,123 votes), Write-ins combined (50 votes)
6E02 Michael J. Brown Alex Lopez 1,065 Alex Lopez (494 votes), Tony Brown (344 votes), Valerie Randolph (221 votes), Write-ins combined (6 votes)
6E03 Frank S. Wiggins 691 Frank S. Wiggins (672 votes), Write-ins combined (19 votes)
6E04 Rachelle P. Nigro 1,409 Rachelle P. Nigro (1,001 votes), Jordan Hibbs (393 votes), Write-ins combined (15 votes)
6E05 Alex Marriott Patrick K. Parlej 1,634 Patrick K. Parlej (1,573 votes), Write-ins combined (61 votes)
6E06 Alvin Judd Sr. Denise E Blackson 341 Denise E Blackson (319 votes), Write-ins combined (22 votes)
6E07 Kevin M. Rogers 1,063 Kevin M. Rogers (655 votes), Nate Brown "MW6" (389 votes), Write-ins combined (19 votes)

ANC7B (Southeast Pennsylvania Heights)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
7B01 Patricia Howard-Chittams Chioma J. Iwuoha 1,039 Chioma J. Iwuoha (515 votes), John F. Adams (513 votes), Write-ins combined (11 votes)
7B02 Tiffany L. Brown 1,043 Tiffany L. Brown (790 votes), David Brooks, II (247 votes), Write-ins combined (6 votes)
7B03 Benjamin Crane Lindsey Botts (write-in) 170 Write-ins combined (170 votes)
7B04 Nicole Smith-McDermott Cydne Smith Nash 1,204 Cydne Smith Nash (861 votes), David L. Retland (310 votes), Write-ins combined (33 votes)
7B05 Villareal "VJ" Johnson II Donna Robinson 985 Donna Robinson (562 votes), Villareal "VJ" Johnson II (410 votes), Write-ins combined (13 votes)
7B06 April Pradier Kelvin Brown 1,285 Kelvin Brown (809 votes), Tony Dugger (390 votes), Andrew Carlyle Haynesworth (73 votes), Write-ins combined (13 votes)
7B07 D.L. Humphrey 1,161 D.L. Humphrey (1,105 votes), Write-ins combined (56 votes)

ANC7C (Deanwood - East Corner)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
7C01 Patricia A. Malloy 922 Patricia A. Malloy (883 votes), Write-ins combined (39 votes)
7C02 (vacant) Yolanda Fields 817 Yolanda Fields (360 votes), Patricia Williams (265 votes), Mandla Deskins (180 votes), Write-ins combined (12 votes)
7C03 Catherine A. Woods Vince Van 789 Vince Van (761 votes), Write-ins combined (28 votes)
7C04 Anthony Lorenzo Green 938 Anthony Lorenzo Green (505 votes), Patricia Stamper (417 votes), Write-ins combined (16 votes)
7C05 Mary L. Gaffney 967 Mary L. Gaffney (927 votes), Write-ins combined (40 votes)
7C06 Arnold Smith Victoria Clark 753 Victoria Clark (728 votes), Write-ins combined (25 votes)
7C07 Antawan Holmes 980 Antawan Holmes (760 votes), Emmanuelle Klossou (215 votes), Write-ins combined (5 votes)

ANC7D (Mayfair - Kenilworth)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
7D01 Tamara Blair 1,028 Tamara Blair (988 votes), Write-ins combined (40 votes)
7D02 Siraaj M. Hasan 887 Siraaj M. Hasan (853 votes), Write-ins combined (34 votes)
7D03 Dorothy Douglas 571 Dorothy Douglas (562 votes), Write-ins combined (9 votes)
7D04 Cinque E. Culver Milton Hardy 1,047 Milton Hardy (992 votes), Write-ins combined (55 votes)
7D05 Aretha Jackson Stephanie Audain 1,075 Stephanie Audain (484 votes), Kimory KSO Orendoff (282 votes), James Goldfield (276 votes), Write-ins combined (33 votes)
7D06 (vacant) Rebecca J. Morris 837 Rebecca J. Morris (806 votes), Write-ins combined (31 votes)
7D07 Artilie Wright Wendell Felder (write-in) 193 Write-ins combined (193 votes)

ANC7E (Marshall Heights)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
7E01 Veda Rasheed 958 Veda Rasheed (940 votes), Write-ins combined (18 votes)
7E02 Linda S. Green Tierra J. Fletcher 1,102 Tierra J. Fletcher (591 votes), Linda S. Green (494 votes), Write-ins combined (17 votes)
7E03 Ebbon A. Allen 106 Write-ins combined (106 votes)
7E04 Takiyah Tate Natasha Dupee 1,146 Natasha Dupee (486 votes), Keith Hasan-Towery (444 votes), Lorraine Miller (200 votes), Write-ins combined (16 votes)
7E05 Victor L. Horton Sharon Jafari 755 Sharon Jafari (411 votes), Victor L. Horton (328 votes), Write-ins combined (16 votes)
7E06 Delia Houseal 896 Delia Houseal (652 votes), Joel Savary (228 votes), Write-ins combined (16 votes)
7E07 Yolanda Fields Kimberly Martin 976 Kimberly Martin (520 votes), Brandon M. Scott (335 votes), Justyn Iman (103 votes), Write-ins combined (18 votes)

ANC7F (Benning - Fort Dupont)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
7F01 Tyrell M. Holcomb 1,224 Tyrell M. Holcomb (770 votes), Ashley R. Ruff (442 votes), Write-ins combined (12 votes)
7F02 Terrance Hunter 1,095 Terrance Hunter (548 votes), Dawn R. Cook (437 votes), Frederick Wolf (98 votes), Write-ins combined (12 votes)
7F03 Sheila Carson Carr Whitney Weston (write-in) 113 Write-ins combined (113 votes)
7F04 C Exum Racquel Codling 400 Racquel Codling (313 votes), C Exum (81 votes), Write-ins combined (6 votes)
7F05 Brittany N. Hughes 878 Brittany N. Hughes (528 votes), Karen Settles (334 votes), Write-ins combined (16 votes)
7F06 Carol E. Fletcher Betty J. Diggs 862 Betty J. Diggs (805 votes), Write-ins combined (57 votes)
7F07 (vacant) 23 Write-ins combined (23 votes)

ANC8A (Anacostia - Fairlawn)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
8A01 Holly Muhammad 945 Holly Muhammad (888 votes), Write-ins combined (57 votes)
8A02 Barbara J. Clark 965 Barbara J. Clark (916 votes), Write-ins combined (49 votes)
8A03 Brian K Thompson 864 Brian K Thompson (818 votes), Write-ins combined (46 votes)
8A04 Troy Donte Prestwood Laneice Moore 593 Laneice Moore (334 votes), Moses Smith (245 votes), Write-ins combined (14 votes)
8A05 Dorcas Agyei Jamila White 949 Jamila White (666 votes), Michael Grier (273 votes), Write-ins combined (10 votes)
8A06 Tyón Jones Robin "Ward 8" McKinney 1,141 Robin "Ward 8" McKinney (564 votes), Aiyi'nah D. Ford (258 votes), Isaac Smith (167 votes), Kristina (K) Leszczak (131 votes), Write-ins combined (21 votes)
8A07 Hanna Baker Steven Tiller 1,093 Steven Tiller (367 votes), Terri L. Acker (359 votes), George O. Reid, Jr. (340 votes), Write-ins combined (27 votes)

ANC8B (Skyland - Fort Stanton)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
8B01 Leonard Lee Watson Jr. Khadijah Watson (write-in) 165 Write-ins combined (165 votes)
8B02 Paul Trantham 103 Write-ins combined (103 votes)
8B03 Charles H. Wilson 864 Charles H. Wilson (299 votes), Alyce K. McFarland (287 votes), Joseph B. Johnson (260 votes), Write-ins combined (18 votes)
8B04 Darrell Danny Gaston Kevin B. Coleman 599 Kevin B. Coleman (569 votes), Write-ins combined (30 votes)
8B05 Betty Scippio Michelle Kiah 573 Michelle Kiah (345 votes), Betty Scippio (217 votes), Write-ins combined (11 votes)
8B06 Humam Abdulmalik 617 Humam Abdulmalik (583 votes), Write-ins combined (34 votes)
8B07 Keeon Johnson 100 Write-ins combined (100 votes)

ANC8C (Congress Heights - Barry Farm)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
8C01 Mike Austin Kwasi Seitu 510 Kwasi Seitu (482 votes), Write-ins combined (28 votes)
8C02 Chyla D. Evans Victoria Akinseye 719 Victoria Akinseye (424 votes), Kendrick Daniel (268 votes), Write-ins combined (27 votes)
8C03 Robbie Woodland Tasha J. Powell 994 Tasha J. Powell (456 votes), Dolores "Miracle" Bryant (319 votes), Robbie Woodland (191 votes), Write-ins combined (28 votes)
8C04 Regina Sharlita Pixley Travon "Ward8" Hawkins 954 Travon "Ward8" Hawkins (528 votes), Regina Sharlita Pixley (259 votes), Reginia R. Summers (151 votes), Write-ins combined (16 votes)
8C05 Mustafa Abdul-Salaam 438 Mustafa Abdul-Salaam (413 votes), Write-ins combined (25 votes)
8C06 Rhonda L. Edwards-Hines 78 Write-ins combined (78 votes)
8C07 Salim Adofo 759 Salim Adofo (734 votes), Write-ins combined (25 votes)

ANC8D (Bellevue - South Corner)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
8D01 Patricia "Pat" Carmon 726 Patricia "Pat" Carmon (506 votes), Zenobia Love (207 votes), Write-ins combined (13 votes)
8D02 Olivia L. Henderson 804 Olivia L. Henderson (626 votes), Emerald Holman (168 votes), Write-ins combined (10 votes)
8D03 Absalom Jordan 551 Absalom Jordan (520 votes), Write-ins combined (31 votes)
8D04 Monique T. Diop 444 Monique T. Diop (432 votes), Write-ins combined (12 votes)
8D05 Ellen Armstead 142 Write-ins combined (142 votes)
8D06 LaVerne R. Glenn Alyse Newhouse 933 Alyse Newhouse (486 votes), LaVerne R. Glenn (431 votes), Write-ins combined (16 votes)
8D07 Constance Mobley Patricia Janifer 615 Patricia Janifer (590 votes), Write-ins combined (25 votes)

ANC8E (Washington Highlands)

SMD Current Commissioner Commissioner-Elect ANC Votes Candidates and Results
8E01 Adeoye Owolewa Shekita "Ki-Ki" McBroom 871 Shekita "Ki-Ki" McBroom (795 votes), Write-ins combined (76 votes)
8E02 Cheryl Moore 851 Cheryl Moore (439 votes), Anthony Muhammad (305 votes), Bruce Jones (98 votes), Write-ins combined (9 votes)
8E03 Monica Watts 104 Write-ins combined (104 votes)
8E04 Kendall Simmons 866 Kendall Simmons (791 votes), Write-ins combined (75 votes)
8E05 Christopher L. Hawthorne Shaquan Hudson 1,049 Shaquan Hudson (549 votes), Christopher L. Hawthorne (482 votes), Write-ins combined (18 votes)
8E06 Karlene "K" Armstead Brittany Geneva Cummings 849 Brittany Geneva Cummings (510 votes), Karlene "K" Armstead (317 votes), Write-ins combined (22 votes)
8E07 Stephen A. Slaughter Jeannina "W8 Matters" Williams 907 Jeannina "W8 Matters" Williams (721 votes), Stephen A. Slaughter (177 votes), Write-ins combined (9 votes)

Links

Last updated: December 4, 2020